ASDEP Kapsamında Alınmakta Olan Memur Kadrolarına Hangi Bölüm Mezunları Atanmalı?

ETKİLEŞİM için İLETİŞİM

Tüm ilişkiler stratejik boyutta incelendiğinde iletişimin önemi yadsınamaz. Siz değerli bakanlık çalışanlarımızın bunun farkına varmasini bizlere de kadro açılmasını sizden rica ediyoruz her bölüm kendi içinde biriciktir. Halkla iyi ilişkiler kurup halkın nezdinde olumlu bir imaj yaratilmiyorsa yapilanlar eksik kalmıştır. Sosyal bir bilim olan Halkla ilişkilerin önemi lütfen artık farkına varilsin kadro açılsın saygilar

3173önlisansmuhasebekadro bekliyor

Bizler asdepte çalışmak için tüm yetkinliklere sahibiz bizide görün lütfen 85+ puanlarla atanamıyoruz

Birden fazla bölüm

Birden fazla bölüm için kadro ayrılabilir. Bakılırsa birçok bölüm bu işi yapabilecek görünüyor ona göre bir oranlama ile atama yapılabilir.

3173önlisansmuhasebe

Ankette biz önlisans muhasebe mezunlarınada yer verin 85+ puanlarla atanamıyoruz

PDR OLMALI

Pdr lisansina sahip insanlar yuksek başarı ortalamalariyla bolumlere gelmiş koruyucu ve önleyici ruh sağlığı alanında bireyle ve grupla danismanlik için her turlu teorik ve uygulama derslerini almış ayni zamanda aile danışmanlığı dersini almis nitelikli psikolojik danismanlardir.Bireyle nasıl gorusme yapılması gerektiği konularında pdr uzmanlarına ihtiyac vardır. Her turlu gelisimsel,psikososyal ozelliklerin farkinda olarak koşulsuz kabul ilkesiyle danismanlik yapabilirler bunun süpervizyon ve uygulama derslerini almis kişilerdir. Bireyi çok yönlü ele alıp içtenlik ve samimiyetle dinlemek,üst düzey empati becerilerini kullanabilmek,danisanin duygu ve içeriğini dogru yansitma,asgari düzeyde konuşmaya tesvik,etkili soru sorma gibi gorüsme ilke ve tekniklerini beceri beceri hem uygulama hem teorik olarak almışlardır.Yetersizlige sahip bireyler ve aileleri için de danismanlik ve yönlendirme de yetkindir.Görüşmelerde pdr mezunlari ve psikoloji de uygulama da bulunmuş mezunlar gorev almalidir.Ekip çalışması dahilinde sosyoloji ve sosyal hizmet uzmanları da olamlidir.Pdr mezunu Sir hazirlayamaz sosyal hizmet uzmani psikolojik danisman gibi gorusme yapamaz.Bu nedenle disiplinler arasi ekipler kurulmalidir.Sertifika programlarindansa lisansta bu işin uzmanlığını almis kişiler daha nitelikli hizmet verebilir.

SOSYAL HİZMET

Sosyoloji daha çok genel ve toplumsal, psikoloji ve pdr ise daha çok kişiyi bireysel olarak ele alır. Sosyal hizmet ise bireyi bir bütün içerisinde inceleyerek hem bireysel hem de toplumsal olarak güçlendirmeyi amaçlamakla olup aynı zamanda arabulucuk ve güçlendirici rolü gereği devletin kaynaklarıyla buluşturarak maddi ve manevi yönde destekler.

SOSYAL HIZMET MEZUNLARİ

ASDEP kadrolarina sosyal hizmet mezunları atanmalıdır. Çünkü sosyal hizmet egitimi alan kisiler aileyi her yonuyle incelemektedirler. Yaşli,kadin ve cocuk alaninda en kapsamli egitimi alan kisiler sosyal hizmet uzmanlaridir. Sosyolog ve aile tuketici bilimlerinin mezunlarinin bu kapasitede egitim aldiklarini dusunmuyorum. Iibf mezunlari zaten alakasiz. Psikolog ve pdr ise aileyi sadece birey bazli incelemektedir. Sosyal hizmet uzmanlari ise aileyi bir butun olarak ele alir ve sistem yaklasimi ile ailedeki bireleri hem tek tek hemde etkilesimi ile birlikte inceler. Bu kadroyu hak eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanliginin temelini olusturan sosyal hizmet uzmanlaridir.

PDR

Öncelikle yapılan anket içler acısı.Hadi böyle bir anket yapıyorsun. İbbf nedir ALLAh aşkına ev ekonomis vs birçok ilgi alakası olmayan bölümler ve sırf insanları atama yapmak için umutlandırmak. Bu işi yapamıyorsanız ona göre kontenjan açın zaten bölümümüzü sizin hükümetiniz mahvetti önününe geleni bir aylık kursla pdrci diye atadınız. Bizim dört yıllık emeklerimizi hiçe sayarak haram zıkkkım olsun yazıklar olsun. Bu dünyanın diğer tarafıda var. Olmayan vicdanınız eminiz ki şuan rahattır ama bekleyim hesap günüde var elbet. Herkes kendi alanına atansın ben herkes ne eğitim aldıysa o işi yapsın. İnsanlar artık atamasızlıktan ne yapacağını şaşırdı onlarda zor durumdalar umarım herşey yoluna girer ama bu iktidarla zor gibi...

PDR PDR PDR

Herkes vicdanına göre hareket edip kendi işine baksın.

PDR PDR PDR

Herkes kendi işine bakıp kendi işini yapsın.Vicdanınızı dinleyin.

Felsefe mezunları neden yok ?

Felsefe mezunları neden yok ?

Çocuk gelişimci

Cocuklarımız duzgun olsun ki guzel bır ulke olma yolunda emin adımlarla ilerliyelim her aileye bır cocuk gelişimci sart cocukların gelişimi takıp edılmeli erken müdahale ıle bırcok sorunun engelin onune geçilebilir

Felsefe grubu öğretmenliği

Felsefe grubu öğretmenliği neden yok?

Ana Yüreği

Toplumu oluşturan yegane varlık çocuktur. Gelecek neslimizin bu kadar gözardı edilmesi vicdanımızı huzursuz ediyor. Çocuk gelişimiyle hiçbir alakası olmayan bir anneyim ve bu eksiklik beni gerçekten üzüyor..

SHU

Görüyorumki herkes bilgisizce oylamış konu hakkında bilgisi olmayan hiç oylamasın daha iyi sacma sapan yorumlar yapılmıs çocuk gelişim ve iibf mezunu sosyal hizmet bilgisiyle kıyaslanamaz. SOSYAL HIZMETIN HAKKIDIR.!!

ASDEP

Kesinlikle sosyal hizmet mezunları alınmalı alanda cok fazla ders ve uygulama alınıyor. Sosyal hizmet uzmanlarının hakkıdır..

SOSYAL HİZMETTTT

Tabikiii Sosyal Hizmet mezunları atanmalı.Sosyal hizmet bölümü okuyanlar bu eğitimi alıyorlar. Kadroya Sosyal Hizmet mezunlarından başka kimse alınmamalıııı....

SOSYAL İNCELEME RAPORU(SİR)

Sosyal inceleme raporunun s sini bilmeyen lisans mezunları gelmiş yok efendim efendim çocuk gelişimciler alınmalıymış pdr süper bir bölümmüş vs. vs. ASDEP kadrosunu en fazla hak eden bölüm gerek almış olduğu eğitimle gerek ASDEP personelinin olması gereken yetkinliklerinin varlığıyla SOSYAL HİZMET UZMANLARI dır. Staj yaptığım dönemde sizin öve öve bitiremediğiniz bölümden bi öğrenciyi hatırlıyorum da SİR neyin kısaltması diye sormuştu güler misin ağlar mısın?

Pdr yi öven diğer bölümleri ayak altına alan arkadaş

Sosyal hizmet öğrencisi olarak öncelikle seni daha edepli konuşmaya devam ediyorum devamında ise her mesleğin kendine özgü yanları ve çalışma alanları vardır kendi bölümüme gelecek olursam bir çok yerden araştırma yaptıgında sosyal hizmetin pdr gibi bölümden (senin deyiminle) çok daha fazla iş ve çalışma alanı olduğunu görmekteyız burda boş sözlerle insanların aklını bulandırıp sinirlerini bozma daha fazla meslekleri aşağılamak senin haddine düşmez.

Sosyoloji bölümü 4yıllık

Sosyoloji bölümü 4yıllık lisans eğitimi boyunca eğitimin başladığı ilk yer olan aile olmak üzere, her türlü toplumsal konulara değinilen enine boyuna çözüm odaklı çalışmalar yürütülen araştırmalar yapılan gerektiğinde sahaya inilen bir bölümdür. Ayrıca sadece bunlarla sınırlı kalmayıp gerek çocukların gelişimi konusunda gerek işçiler, işveren ilişkileri veyehut kadının toplumdaki yerini kısacası toplumu oluşturan her türlü yapıyı en iyi biçimde inceleyen bir bilimdir. Sadece diğer alanlarda olduğu gibi bireye dair değil de bireyi etkileyen toplumsal koşulları da göz önünde bulundurur. Bu kadar geniş kapsamlı bir bölüm olmasına rağmen daha sosyolojinin ne olduğunu bile bilmeden küçümsemek gerçekten çok büyük bir ironi

Halkla İlişkiler

İletişimin mihenk taşı olan halkla ilişkiler olmalı kesinlikle !

SOSYAL HİZMET

Böyle güzel bir proje düşünüldüyse eğer burada hak eden meslek elemanları ve bölümler alınmalı ki proje güzel meyveler verebilsin ama siz yok bizim derdimiz sadece boşta kalan bölümleri yerleştirmek derseniz bence hiç anket yapmadan iibf veya sosyologları atayın. Bunun topluma yarardan öte zarar getireceğini unutmayın o yüzden sosyal hizmet gibi bu işin her türlü eğitimini alan bir bölümden atama yapın ki biz de helal olsun diyebilelim

sosyoloji bölümünün içeriğini

sosyoloji bölümünün içeriğini bir sosyal hizmet mezunu olarak bilmemen utanç verici bir durum sosyoloji olmadan sosyal hizmet bir hiçtir okulda öğrendiğin teorilerin bir çoğu sosyologlar tarafından geliştirilmiştir sosyoloji olmadan sosyal hizmet bir hiçtir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Tabi ki psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları alınmalı. Bunun tartışmasının yapılması bile oldukça trajik.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Tabi ki psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları alınmalı. Bunun tartışmasının yapılması bile oldukça trajik.

SOSYOLOG = TOPLUMLA VE AİLE İLE İLGİLENEN UZMANLARDIR

BU İŞ TOPLUM BİLİMCİ OLAN SOSYOLOGLARIN ALANIDIR.

hmmmm

aileyi kim oluşturur? Bireyler. Bireylerin sorunları aileye yansır. Bireyleri düzeltirseniz aile de düzelir bu bir sistemdir sistemin parçası da bireydir. Bireyi de PDR ve Psikologlar ....... yazmaya üşeniyorum

PDR

Psikolojik Danışmanlar olarak lisans hayatımız boyunca aile ve sosyal hayatta bireyleri konu aldık,araştırdık,gözlemledik ve birebir çalıştık. Aile ve bireyle nasıl sağlıklı çalışılır konusunda hem teorik hem pratik güncel bilgi ve becerileri PDR karşılayabilmektedir. Bu proje için PDR ye ihtiyaç vardır.

PDR

PDR bölümü mezunlarının aldığı eğitimin daha bireysel olduğunu söylemiş biri.Yani böyle bir anketin olması dahi trajedidir. Pdr gibi her konu da yetkin dolu dolu bir alan varken sosyoloji,sosyal hizmet,iktisat vb bölümlerin söz konusu olması dahi komiktir.Güzel ülkemden manzaralar... YAZIK Bu ülkenin çocuklarına. O alanda uzmanlaşmamış kişilerin elinde heba oluyorlar...

Sana göre senin bölümün bana

Sana göre senin bölümün bana göre benimki yetkin. Oyunu ver yeter. Bizim bölümlere laf etme!

Sosyal hizmet

Bahsettiğiniz sosyal hizmet bölümü de bu konuda eğitimler alıyor.pdr daha bireyi incelerken sosyal hizmet birey ve toplumun genelini inceler yani bu konuda bilgiz kişiler değil,yetiştirilmiş ve eğitilmiş meslek çalışanlarıdır.

Cocuk gelisimci alinmali

Cocuk gelisimci alinmali kesinlikle cocuklar gelecegimiz unutmayin.

PSK.DAN VE REH. UZM.ALINMALI

Çocukların geleceğimiz olduğu konusunda hem fikirim ancak geleceğimiz olan çocuklarımızın alanında uzman,teorik eğitimle birlikte birçok uygulama dersi alan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunlarının alınması gerekiyor.
#Gelecek,PDR uzmanlarının ellerinde yetişmeli#
#ASDEP#GELECEĞI#PDR#YETİŞTIRSIN#

Çocuk ailenin temelidir

Çocuk gelişimcilerin bu alanda daha kapsamlı eğitim aldığını düşünüyorum. Çünkü eğitim kompleksinin içinde var olan çocukların 0-18 yaşta bilişsel, sosyal, dil, motor, özbakım gibi her alanda geçmesi gereken aşamalar ve kritik dönemlerini gören başka bi meslek grubu daha YOK. . Üstelik anne çocuk sağlığı ve beslenmesi, aile içi etkileşim, çocuk hastalıkları gibi dersleri de aldıklarından günlük birçok soruya da cevap verebilen bir meslek grubu. Bu sebeplerden ötürü kanımca

Lisans Çocuk Gelişimciler

Her ne kadar lise ve önlisans çocuk gelişimi ile karıştırılsak da bizler lisans çocuk gelişimciler ne yaparız ; adımızdan da belli olduğu üzere 0-18 yaş yani normal /anormal gelişim gösteren /özel gereksinimli/ suça sürüklenmiş/mülteci çocuklarla kısaca çocuğun olduğu her yerde olmak bizim işimiz. Aile kavraminin temel taşını ise anne-baba-çocuk oluşturur.Toplumun gelişmeside yeni nesillerin yanimailenin temel yapı taşlarından çocukların en iyi şekilde gelişmesine bağlıdır.Çocuk ggelişimciler olarak görev tanımlarımızdan biride çocuğun gelişimini değerlendirmek , değerlendirme sonucuna göre gelişim destek programı hazırlamak ve gelişim takibi yapmak , aileyi çocuğun gelişimimhakkımda bilgilendirmek , çocuğun gelişiminde bir sıkıntı varsa aileyi ve çocuğu en iyi şekilde takibe almak ve gerekli uzmana yönlendirmektir.Ama unutmayalım ki çocuk kadar ailesi de bizim için bir o kadar önemli çünkü çocuğun yaşam alanının çoğunu aile ortamı oluşturmakta ailesindeki bireylerin tutumlarına göre çocuğun gelişimi çevresel faktörlerden etkilenmekte. Bu yüzden çocuğu tanımak demek aslında aileyi tanımak, onlara çocuklarının gelişimi için uygun rehberlik yapabilmek.Dıyeceğim o ki sadece meslek ismine ve toplumdaki popülerliğinden ziyade diğer mesleklerin mesleki tanımlarını bilmek önemli.İşte bizler Lisans Çocuk Gelişimciler olarak bu projede yer almalıyız!!Topluma -ailelere-çocuklara yani gelecege gerçekten hizmet edecek bu alanda çalışmış ızman meslektaşlara ihtiyaçımız var.

Sosyolog

ASDEP için SOSYOLOJİ mezunlarının atanması daha mantıklı. Bizler ASDEP için yararlı ve gerekliyiz.

Adaletli sosyolog

Ne kadar bencilce davranılıyor. Herkes kendi okudugu bölümden atama yapılmasını istemiş yorumlarda. Halbuki toplumu analiz etmek sadece bir psikologun yada bir sosyal hizmet görevlisinin veya bir sosyoloğun görevi değildir. Toplum hepimizin sorumluluğundadır. Birlikte çalismayi bir prensiphaline getiremediğimiz surece bu ülkede hic bir şey değismez. Adaletli birdağılım yapılması icin sorunlar ortaya konmali ve buna göre alim yapilmalidir. Duygusal degil mantiksal hareket etmek en doğrusu.

Sosyal hizmet görevlisi değil

Sosyal hizmet görevlisi değil sosyal hizmet uzmanı,

Sosyoloji ve Psikoloji

Sosyoloji ve Psikoloji mezunları nasıl aynı kategori de bulunur???
Bu anketi hazırlayanlar; bölümlerin işlevinin ne olduğundan, lisansta hangi derslerin alındığından ve bölümlerden mezun olduktan sonra mesleki olarak hangi işleri yapıbilecek konuma sahip olduklarını bilmiyorlar... bu ayrımı yapamıyorlar...

SOSYOLOJİ

Sosyologlar birer toplum mühendisleridir ve dolayısı ile toplumun en küçük yapısı olan aileyle ilgilenecek, sorunları iyileştirme yoluna gidecek kişiler sosyologlardır.

SOSYAL HİZMET SOSYAL HİZMET SOSYAL HİZMET

Kesinlikle SOSYAL HİZMET ile yürütülmelidir. SOSYAL HİZMET'in hakkı.. Bir de şu var halkla ilişkiler ne alaka iibf ne alaka yeterince kendi alanı olmayanların kadroları doldurduğu yetmezmiş gibi bir de bunu oylama için ankete sunulması çok yanlış ve saçmalık ötesi...

Bilgi

Daha net bilgi sahibiler

Sosyal hizmetin temel alanı

Sosyal hizmetin temel alanı olduğu için sosyal hizmet mezunları alınmalıdır

SOSYAL HİZMET

Haklısın

Pdr psikolojik danışmanlık ve rehberlik

Yazılan yorumlar içler acısı. Herkes kendi bölümünü yücelttiğini sanarak diğer bölümleri yerin dibine sokmuş. Ben bir psikolojik danışmanım. Aile ile ilgili çalışmalar da yapıyoruz. Öyle ki okulda çalışan bir rehber öğretmen, veli ve öğrenciye en yakın olan ve doğal olarak aileye en yakın olan uzmandır. Ancak ben tek bir alandan memur alınmasındansa her alandan çalışanlarla güçlü bir ekip kurularak daha verimli sonuçlar elde edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu aile destek eğitim programının; eğitim bilimlerine ve psikolojik danışmaya hakim olan Pdr mezunlarından, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi mezunu bireylerden oluşan bir ekiple yürütülmesi gerektiğini ve bu şekilde daha verimli bir destek eğitim programı olacağını düşünüyorum.

haklılık

kesinlikle size katılıyorum şöyle bakıyorum da kurumların başına getirilenler kurumun amacının dışında eğitim almış hiç alakasız insanlar diye düşünüyorum resim hocasının matematik dersine getirilmesi gibi............

...

Şuan ki anket sonuçlarına bakıldığında görünen sonuçlar konu ile o kadar alakasız ki. Sanarsınız meslek gruplarındaki işsizlik oranı anketi. En çok oy alan bölümler arasında çocuk gelişimi ve iibf var. Sorarım size ne alaka ?

PDR Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

PDR de eğitim süreci tamamen asdep'e hitap ediyor.Bu konuda anket işi biraz yanlış olmuş 100 kadro varsa en az 50 si PDR alanına ayrılmalıdır

PDR

PDR neden %2'ye düştü???

Sosyal Hizmet Uzmanları

Kesinlikle sosyal hizmet uzmanları alınmalı. pdr ve psikoloji mezunlarının aldığı eğitimin aile konusunda yetersiz kalacağı gorusundeyim çünkü aldıkları eğitim birey odaklı olduğu için aileyi bir bütün olarak ele almakta zorlanacaklardır. Aile içi şiddet, ensest ve eş cinsel ilişkiler, yaşlı bakımı, madde kullanımı gibi aile içerisinde görülebilecek sorunlarının çözümüne yönelik eğitim ve bilgi birikimi açısından sosyal hizmet uzmanının bilgisi psikolojik danışman psikolog ve diğer meslek elemanlarından daha yetkin olacaktır

Son yorumlar

Anket

ASDEP Programında Görevlendirilecek Memurlar Hangi Yöntemle Alınmalıdır?: